Mustafa Acungil

  • EDX: Breathin - Uzun zamandır şarkı sözü çevirisi yapmıyordum. Bir okurumdan gelen istek üzerine bu şarkıyı ele aldım. EDX’in sesinin çok güzel bir tınısı var. Şarkı da ho...
    4 hafta önce

8 Ocak 2008 Salı

Nasıl kubbe yapılır?

Discovery Channel'ın Extreme Engineering dizisinin birinci serisinin dördüncü bölümünü izliyorum ve hayretler içindeyim.

Tokyo'nun körfezinde bir şehir barındırabilecek bir piramit inşa edilebilir mi üzerine bir bölüm. Ama bunu boşverin. Yüzyıllardır yapılması en zor yapılardan birisi olan kubbeleri yapmanın yeni bir yolunu bulan bir mimar anlatılıyor bu bölümün ortalarında. 1970'li yıllarda bu buluşu yapmış ve o zamandan beri uygulanıyormuş.

Bu dahi mimarın ismi Dr. Dante N. Bini. Kubbe yapmak için bulduğu yöntemse şu:
Önce beton kubbe zemini dökülür. Sonra kubbenin iç kısmında kalacak bir balon yapısı oluşturulur. (Sönük ve devasa bir balonun yere yatırıldığını düşünün.) Bunun üzerine yüksek gerilimli çelik yaylardan oluşan bir çelik ağ atılır. Bu çelik ağın üzerine beton dökülür. Betonun üzerine de bir zar daha atılır. (Betonu yerinde tutması için.) Sonra altta kalan sönük balona hava verilmeye başlanır. Hava içinde çelik yaylar olan betonu kubbenin şeklini alana kadar kaldırır.

Sonra kurumaya bırakıyorsunuz. Böyle bir çalışma bir günde yapılabiliyor ve çok düşük maliyetlerle elde edilebiliyor.

Hey Sinanım, ne dersin bu akla?

Hiç yorum yok: